Centar manualnih tehnika
Scheuermannova kifoza
Što je Scheuermannova kifoza poznata i kao juvenilna kifoza?
Scheuermannova kifoza, također poznata kao i juvenilna kifoza, stanje je hiperkifoze koja zahvaća trupove kralježaka i intervertebralne diskove. U tom trenutku kralješci poprimaju klinasti oblik; ventralni dio kralješka je uži, a dorzalni širi. Ako takvo stanje kralježnice uzrokuje otklon od 5° ili više kod 3 uzastopna kralješka, govorimo o Scheuermannovoj kifozi. Podjeljena je na dva tipa. Tip 1 predstavlja torakalnu krivinu sa apexom krivine između kralježaka Th7 – Th9. Tip 2 javlja se se u torakalnoj i lumbalnoj regiji sa apexom krivine između Th10 – Th12 kralješka.
Pacijent muškog spola, prvi dolazak u dobi od 15 godina. Na temelju rendgenskih nalaza i fizikalnog pregleda, dijagnosticirana mu je Scheuermannova kifoza. Rendgenska snimka pokazala je Scheuermannovu kifozu s apexom krivine između Th8 i Th9 kralješka čime se po klasifikaciji svrstava u Tip 1. Gornji najviši nagnuti kralježak je Th6, a donji je L2. Daljnje mjerenje očitava kifozu od 70° po Cobbu. Zdjelica pokazuje Risser 1 što bi označavalo okoštavanje 1/3 opsega zdjelične kosti. Kroz dvije godine dva puta tjedno prisustvovao je osmišljenom fizioterapijskom planu i programu koji se sastojao od manualnih tretmana i specifičnih vježbi. Manualna terapija sastojala se od Stecco metode i tehnike miofascijalne relaksacije (MFR). Plan vježbanja formiran je od vježbi Rigo Concepta te DNS vježbi. Uz fizikalnu terapiju, pacijent je svakodnevno nosio ortozu te je rekreativno polazio na sat plivanja jednom tjedno. Kao vodič u ovom radu koristili smo mjere Cobbovog kuta na temelju RTG snimki, kliničku sliku pacijenta te zabilježili cjelokupno stanje pacijenta.
Kroz dvije godine ostvaren je napredak u kliničkom i rendgenskom smislu. Klinički gledano, poboljšala se cjelokupna postura pacijenta. Ramena se ne nalaze u povećanoj protrakciji, prsni koš je mobilniji i otvoreniji, trup je ojačan i stabilan. Torakalni dio ne sadrži rigidnost koju je imao na početku fizikalne terapije. Fleksibilnost u mišićima se povećala, a samim time se lumbalna kralježnica rasteretila. Pacijent navodi osjećaj dubljeg i kvalitetnijeg disanja, veće otvorenosti grudnog koša, odsutnost zatezanja u torakolumbalnom dijelu kralježnice. Također navodi manju bolnost pri aktivnim istezanjima donjih ekstremiteta kao i istezanje lateralnih dijelova trupa. Navedena pacijentova kifoza smanjila se za ukupno 17° po Cobbu. Sa 70° na 53° po Cobbu.
Za detaljniji proces same rehabilitacije, opisivanje značajnosti nošenja ortoze i prilagodba na nju te sažetak najnovijih podataka vezano uz Scheuermannovu kifozu, možete posjetiti link https://repo.ozs.unist.hr/islandora/object/ozs:1693/datastream/PDF/view koji vodi do završnog rada Fizioterapijske intervencije u konzervativnom liječenju Scheuermannove kifoze.

